Lembaran kerja penyelesaian masalah talian pembotolan air

Bahasa Melayu · WaterBottlingLine.com

Isi padu air dalam paip produk

Diameter dalam; siku, cabang dan kitaran semula mengubah masa tahan sebenar.

Kalkulator perancangan: Isi padu air dalam paip produk

Masukkan ukuran atau andaian yang dikenal pasti. Kekalkan unit dan sempadan ukuran. Bandingkan senario kedua sebelum memilih mesin.

Formula dan skop

π × A² × B ÷ 4000; (π × A² × B ÷ 4000) × 60 ÷ C

  • A: Diameter dalam paip [mm]
  • B: Panjang paip [m]
  • C: Aliran produk [L/h]

⌈x⌉ membundarkan ke atas dan ⌊x⌋ ke bawah kepada nombor bulat. min/max memilih terendah/tertinggi. ∉ bermaksud di luar julat.

Diameter dalam; siku, cabang dan kitaran semula mengubah masa tahan sebenar.

Contoh dengan andaian boleh diubah

Asingkan andaian daripada ukuran. Angka contoh menerangkan pengiraan dan bukan spesifikasi mesin yang disyorkan.

Input atau hasil Nilai Unit
A — Diameter dalam paip 40 mm
B — Panjang paip 60 m
C — Aliran produk 3000 L/h
Isi padu setiap botol 75.398224 L
Masa 1.5079645 min

Input projek anda

Hasil pengiraan

Input atau hasil Nilai Unit
Isi padu setiap botol 75.398224 L
Masa 1.5079645 min

Ini anggaran perancangan berdasarkan input, bukan jaminan mesin atau kelulusan reka bentuk.

Pengiraan kekal dalam pelayar ini; lembaran tidak menghantar data projek ke pelayan.

Sebelum membeli, minta pakar bertanggungjawab menyemak andaian, lukisan dan bukti ujian. Pengiraan sah bukan penerimaan projek.

Mengapa diameter lebih besar menambah isi paip?

Nilai ini rekaan pembelajaran, bukan kapasiti mesin, harga pasaran atau toleransi diterima. Hanya satu andaian berubah antara senario. Tentukan perkara yang perlu diukur atau dipersetujui bagi projek.

Baca input dan hasil bersama unit. Daftar menunjukkan sumber sebelum menggunakan nilai sendiri. Jika sumber tiada, catat ketidakpastian; jangan isi sifar atau anggap anggaran sebagai ukuran.

Andaian berubah: Diameter dalam paip

Andaian input

Butiran dataUnitSenario ASenario B
Diameter dalam paipmm3850
Panjang paipm8080
Aliran produkL/h3,6003,600

Perbandingan dikira

Butiran dataUnitSenario ASenario B
Isi padu setiap botolL90.7292157.0796
Masamin1.51222.618

Membaca perbandingan

Isipadu dan masa nominal meningkat; cabang dan kitaran semula dinilai berasingan.

Menyokong input ini

Butiran dataMenyokong input ini
Diameter dalam paipGunakan semakan lukisan atau ukuran sebenar bersama unit. Nyatakan dalam, luar, berguna atau kelegaan; katalog tidak membuktikan ruang pemasangan tersedia.
Panjang paipGunakan semakan lukisan atau ukuran sebenar bersama unit. Nyatakan dalam, luar, berguna atau kelegaan; katalog tidak membuktikan ruang pemasangan tersedia.
Aliran produkCatat kuantiti atau jarak, masa pemerhatian, format dan mod. Asingkan kadar diukur daripada kapasiti ditawarkan; tempoh berlainan bukan input sama.

Bukti yang diminta

Diameter dalaman dan laluan lengkap.

Keputusan projek

Butiran dataKeputusan projek
Andaian inputKenal pasti botol, pek atau bahan, mod operasi dan sempadan ukuran. Catat mula, akhir dan keluaran diterima yang diwakili; sempadan berlainan tidak membuktikan peningkatan.
Menyokong input iniTandakan input sebagai diukur, daripada lukisan, dinyatakan atau diandaikan. Simpan identiti, semakan, tarikh dan pemilik sumber. Nombor sama dengan unit atau asal berlainan tidak semestinya setanding.
Keputusan projekPembeli dan pembekal bertanggungjawab bersetuju tentang kriteria sebenar dan bukti penerimaan. Nilai pembelajaran dan kiraan bukan tetapan diluluskan atau jaminan prestasi kontrak.
Bukti yang dimintaCatat keputusan terkesan, ukuran atau ujian yang kurang, pemilik dan semakan seterusnya. Kekalkan perkara terbuka ketika serahan, jangan ubah nombor untuk menyokong mesin pilihan.

Muat turun perbandingan dan daftar bukti (CSV)

Mengapa diameter paip sangat mempengaruhi isi padu tertahan?

Diameter dalaman dikuasakan dua. Jangan gantikan dengan diameter luar atau nominal; isi padu tidak mengesahkan susut tekanan atau kebolehbersihan.

Input manakah perlu disahkan sebelum menggunakan hasil?

Ini contoh kepekaan hipotetikal, bukan ukuran kilang. Nilai rendah dan tinggi dipilih untuk menerangkan kiraan, bukan had mesin, tetapan diluluskan, julat ketidakpastian atau lebihan disyorkan. Kiraan bulat dan input terhad disesuaikan supaya contoh sah; bukan semua perubahan mempunyai peratusan sama.

Baca satu input pada satu masa. Bagi hasil rendah dan tinggi, hanya input bernama itu berubah; yang lain kekal pada asas dalam jadual pertama. Jangan gabungkan semua lajur rendah atau tinggi sebagai satu keadaan operasi kerana gabungan itu tidak dikira di sini.

Asas dan perubahan input terpilih

Input diubahUnitInput rendahInput asasInput tinggi
Diameter dalam paipmm30.43845.6
Panjang paipm648096
Aliran produkL/h2,8803,6004,320

Keluaran apabila satu input berubah

Input diubahKeluaran dikiraInput rendahInput asasInput tinggi
Diameter dalam paipIsi padu setiap botol (L)58.066790.7292130.65
Diameter dalam paipMasa (min)0.96781.51222.1775
Panjang paipIsi padu setiap botol (L)72.583490.7292108.875
Panjang paipMasa (min)1.20971.51221.8146
Aliran produkIsi padu setiap botol (L)90.729290.729290.7292
Aliran produkMasa (min)1.89021.51221.2601

Memahami masalah ini

Perbandingan mengasingkan kesan aritmetik dalam model. Ia tidak membuktikan input boleh berubah secara bebas pada talian sebenar. Jika dua kuantiti berkongsi ukuran, tempoh pengeluaran atau kekangan fizikal, minta pembekal meneliti kaitannya sebelum mengubah asas projek.

Hasil paparan sama masih memerlukan tafsiran. Bilangan penuh boleh kekal sehingga melepasi sempadan pembundaran; perpuluhan paparan juga boleh menyembunyikan beza kecil. Semak unit, kiraan sumber dan penerangan masalah sebelum menganggap input tiada kesan.

Pengesahan seterusnya

Gunakan beza tidak dijangka untuk memilih ukuran seterusnya, bukan andaian yang memberi jawapan digemari. Catat nama, unit, status diukur atau diandaikan, semakan dokumen, keadaan operasi dan pihak pengesah. Simpan rekod asal supaya perbandingan boleh diulang.

Bawa asas, satu input berubah, keluaran terjejas dan soalan terbuka bersama kepada pembekal. Persetujui pemerhatian atau ujian terkawal serta pihak bertanggungjawab. Perubahan matematik sahaja tidak meluluskan kapasiti, mutu, pemasangan atau pembelian.

Isi padu air dalam paip produk

Dari manakah input diperoleh dan keputusan mana yang dipengaruhi?

Tandakan setiap nilai sebagai ukuran, sebut harga, lukisan, andaian atau menunggu pengesahan. Anggaran awal boleh menggunakan andaian yang dinyatakan; maklumat tiada bukan sifar. Nilai contoh bukan bukti keadaan kilang anda.

Input atau hasil / UnitBukti yang perlu dimintaPenggantian yang perlu dielakkan
Diameter dalam paip (mm)Dapatkan diameter dalaman paip sebenar serta perubahan keratan.Diameter nominal atau luar bukan pengganti; pemudahan beberapa saiz perlu didokumentasikan.
Panjang paip (m)Simpan laluan dan panjang yang dikira dengan cabang, pintasan serta pengecualian.Jarak lurus antara mesin terlepas laluan menegak atau berliku dan tidak merangkumi semua isi padu peralatan.
Aliran produk (L/h)Takrifkan titik, tempoh dan keadaan operasi kadar alir produk.Bezakan L/h daripada L/min; penukaran botol memerlukan isi padu betul dan sempadan pengeluaran sama.

Hubungan input dengan keputusan

Pautan menghubungkan setiap input dengan persamaan yang menggunakannya. Ia menunjukkan kebergantungan matematik, bukan semua peraturan pengesahan input bersama. Simpan sumber, semakan, keadaan operasi dan pihak bertanggungjawab sebelum membandingkan tawaran.

Diameter dalam paip (mm) → Isi padu setiap botol (L); Masa (min)

Panjang paip (m) → Isi padu setiap botol (L); Masa (min)

Aliran produk (L/h) → Masa (min)

Persamaan dan asas unit

Gunakan nilai berangka dalam unit yang dipaparkan. Faktor penukaran adalah untuk unit tersebut. Bandingkan persamaan, kalkulator dan contoh sebelum menukar sistem unit.

Isi padu setiap botol (L)

Isi padu setiap botol (L) = ((((π × Diameter dalam paip) × Diameter dalam paip) × Panjang paip) ÷ 4000)

Input yang digunakan bagi keputusan ini: Diameter dalam paip (mm); Panjang paip (m).

Masa (min)

Masa (min) = ((((((π × Diameter dalam paip) × Diameter dalam paip) × Panjang paip) ÷ 4000) ÷ Aliran produk) × 60)

Input yang digunakan bagi keputusan ini: Diameter dalam paip (mm); Aliran produk (L/h); Panjang paip (m).

ceil membundar ke integer lebih tinggi, floor ke bawah. min dan max memilih nilai terkecil dan terbesar. I(P) ialah 1 jika P benar, selainnya 0; ∨ bermaksud “atau”. π ialah pemalar bulatan. Koma bertitik memisahkan argumen fungsi.

Hubungan ini menerangkan model perancangan. Keputusan kiraan tidak menetapkan had penerimaan, tetapan mesin yang diluluskan atau toleransi pengisian di sisi undang-undang. Kelulusan projek memerlukan bukti berasingan.

Isi padu air dalam paip produk

Diameter dalam paip + Aliran produk: Apakah kesannya apabila dua input berubah serentak?

Bandingkan empat gabungan andaian. Hanya dua input yang dinyatakan berubah; selebihnya kekal. Ini melengkapkan perbandingan satu input terdahulu. Ia bukan ukuran kilang, tetapan disyorkan, had diluluskan atau julat kebarangkalian.

A ialah rendah/rendah, B rendah/tinggi, C tinggi/rendah dan D tinggi/tinggi mengikut susunan input. A ialah titik mula perbandingan ini, bukan asas asal projek. Perubahan bebas dalam kiraan tidak membuktikan semua gabungan boleh berlaku secara fizikal.

Semak sama ada dimensi digunakan sebagai panjang, luas, lilitan atau kuasa dua diameter. Geometri tidak meluluskan akses, daya tampung atau susun atur sebenar.

Keputusan empat gabungan

Hasil pengiraanABCD
Isi padu setiap botol (L)58.06668558.066685130.650042130.650042
Masa (min)1.2097230.8064822.7218761.814584

Perubahan berasingan dan bersama daripada A

Hasil pengiraanInput atau hasilNilai dikira
Isi padu setiap botol (L)Input pertama sahaja: C − A72.583357
Isi padu setiap botol (L)Input kedua sahaja: B − A0
Isi padu setiap botol (L)Kedua-dua input: D − A72.583357
Isi padu setiap botol (L)Jumlah perubahan berasingan72.583357
Isi padu setiap botol (L)Perubahan bersama tolak jumlah itu0
Masa (min)Input pertama sahaja: C − A1.512153
Masa (min)Input kedua sahaja: B − A-0.403241
Masa (min)Kedua-dua input: D − A0.604861
Masa (min)Jumlah perubahan berasingan1.108912
Masa (min)Perubahan bersama tolak jumlah itu-0.504051

Beza terakhir ialah D − C − B + A dalam unit keputusan. Sifar menunjukkan sifat tambah pada empat titik ini, bukan kebebasan mesin sebenar. Darab, bahagi dan pembundaran boleh menghasilkan beza. Ini bukan interaksi diukur atau selang keyakinan.

Gabungan andaian A: Diameter dalam paip = 30.4 mm; Aliran produk = 2880 L/h

Input lengkap untuk mengulangi kes ini

Input atau hasilNilai dikiraUnit
Diameter dalam paip30.4mm
Panjang paip80m
Aliran produk2880L/h

Penggantian nilai dan pengiraan berperingkat

Paparan menggunakan sehingga enam tempat perpuluhan; pengiraan mengekalkan nilai tanpa pembundaran. Ulang operasi daripada input asal. Nombor perantaraan tidak semestinya mempunyai unit keputusan akhir. π dan pembundaran mengikut rujukan model. CSV menggunakan titik perpuluhan.

Isi padu setiap botol (L)

Input atau hasilOperasiNilai dikira
1(π × 30.4)95.504417
2((π × 30.4) × 30.4)2903.334267
3(((π × 30.4) × 30.4) × 80)232266.741339
4((((π × [Diameter dalam paip: 30.4 mm]) × [Diameter dalam paip: 30.4 mm]) × [Panjang paip: 80 m]) ÷ 4000)
((((π × 30.4) × 30.4) × 80) ÷ 4000)
58.066685

Masa (min)

Input atau hasilOperasiNilai dikira
1(π × 30.4)95.504417
2((π × 30.4) × 30.4)2903.334267
3(((π × 30.4) × 30.4) × 80)232266.741339
4((((π × 30.4) × 30.4) × 80) ÷ 4000)58.066685
5(((((π × 30.4) × 30.4) × 80) ÷ 4000) ÷ 2880)0.020162
6((((((π × [Diameter dalam paip: 30.4 mm]) × [Diameter dalam paip: 30.4 mm]) × [Panjang paip: 80 m]) ÷ 4000) ÷ [Aliran produk: 2880 L/h]) × 60)
((((((π × 30.4) × 30.4) × 80) ÷ 4000) ÷ 2880) × 60)
1.209723
Gabungan andaian B: Diameter dalam paip = 30.4 mm; Aliran produk = 4320 L/h

Input lengkap untuk mengulangi kes ini

Input atau hasilNilai dikiraUnit
Diameter dalam paip30.4mm
Panjang paip80m
Aliran produk4320L/h

Penggantian nilai dan pengiraan berperingkat

Paparan menggunakan sehingga enam tempat perpuluhan; pengiraan mengekalkan nilai tanpa pembundaran. Ulang operasi daripada input asal. Nombor perantaraan tidak semestinya mempunyai unit keputusan akhir. π dan pembundaran mengikut rujukan model. CSV menggunakan titik perpuluhan.

Isi padu setiap botol (L)

Input atau hasilOperasiNilai dikira
1(π × 30.4)95.504417
2((π × 30.4) × 30.4)2903.334267
3(((π × 30.4) × 30.4) × 80)232266.741339
4((((π × [Diameter dalam paip: 30.4 mm]) × [Diameter dalam paip: 30.4 mm]) × [Panjang paip: 80 m]) ÷ 4000)
((((π × 30.4) × 30.4) × 80) ÷ 4000)
58.066685

Masa (min)

Input atau hasilOperasiNilai dikira
1(π × 30.4)95.504417
2((π × 30.4) × 30.4)2903.334267
3(((π × 30.4) × 30.4) × 80)232266.741339
4((((π × 30.4) × 30.4) × 80) ÷ 4000)58.066685
5(((((π × 30.4) × 30.4) × 80) ÷ 4000) ÷ 4320)0.013441
6((((((π × [Diameter dalam paip: 30.4 mm]) × [Diameter dalam paip: 30.4 mm]) × [Panjang paip: 80 m]) ÷ 4000) ÷ [Aliran produk: 4320 L/h]) × 60)
((((((π × 30.4) × 30.4) × 80) ÷ 4000) ÷ 4320) × 60)
0.806482
Gabungan andaian C: Diameter dalam paip = 45.6 mm; Aliran produk = 2880 L/h

Input lengkap untuk mengulangi kes ini

Input atau hasilNilai dikiraUnit
Diameter dalam paip45.6mm
Panjang paip80m
Aliran produk2880L/h

Penggantian nilai dan pengiraan berperingkat

Paparan menggunakan sehingga enam tempat perpuluhan; pengiraan mengekalkan nilai tanpa pembundaran. Ulang operasi daripada input asal. Nombor perantaraan tidak semestinya mempunyai unit keputusan akhir. π dan pembundaran mengikut rujukan model. CSV menggunakan titik perpuluhan.

Isi padu setiap botol (L)

Input atau hasilOperasiNilai dikira
1(π × 45.6)143.256625
2((π × 45.6) × 45.6)6532.5021
3(((π × 45.6) × 45.6) × 80)522600.168013
4((((π × [Diameter dalam paip: 45.6 mm]) × [Diameter dalam paip: 45.6 mm]) × [Panjang paip: 80 m]) ÷ 4000)
((((π × 45.6) × 45.6) × 80) ÷ 4000)
130.650042

Masa (min)

Input atau hasilOperasiNilai dikira
1(π × 45.6)143.256625
2((π × 45.6) × 45.6)6532.5021
3(((π × 45.6) × 45.6) × 80)522600.168013
4((((π × 45.6) × 45.6) × 80) ÷ 4000)130.650042
5(((((π × 45.6) × 45.6) × 80) ÷ 4000) ÷ 2880)0.045365
6((((((π × [Diameter dalam paip: 45.6 mm]) × [Diameter dalam paip: 45.6 mm]) × [Panjang paip: 80 m]) ÷ 4000) ÷ [Aliran produk: 2880 L/h]) × 60)
((((((π × 45.6) × 45.6) × 80) ÷ 4000) ÷ 2880) × 60)
2.721876
Gabungan andaian D: Diameter dalam paip = 45.6 mm; Aliran produk = 4320 L/h

Input lengkap untuk mengulangi kes ini

Input atau hasilNilai dikiraUnit
Diameter dalam paip45.6mm
Panjang paip80m
Aliran produk4320L/h

Penggantian nilai dan pengiraan berperingkat

Paparan menggunakan sehingga enam tempat perpuluhan; pengiraan mengekalkan nilai tanpa pembundaran. Ulang operasi daripada input asal. Nombor perantaraan tidak semestinya mempunyai unit keputusan akhir. π dan pembundaran mengikut rujukan model. CSV menggunakan titik perpuluhan.

Isi padu setiap botol (L)

Input atau hasilOperasiNilai dikira
1(π × 45.6)143.256625
2((π × 45.6) × 45.6)6532.5021
3(((π × 45.6) × 45.6) × 80)522600.168013
4((((π × [Diameter dalam paip: 45.6 mm]) × [Diameter dalam paip: 45.6 mm]) × [Panjang paip: 80 m]) ÷ 4000)
((((π × 45.6) × 45.6) × 80) ÷ 4000)
130.650042

Masa (min)

Input atau hasilOperasiNilai dikira
1(π × 45.6)143.256625
2((π × 45.6) × 45.6)6532.5021
3(((π × 45.6) × 45.6) × 80)522600.168013
4((((π × 45.6) × 45.6) × 80) ÷ 4000)130.650042
5(((((π × 45.6) × 45.6) × 80) ÷ 4000) ÷ 4320)0.030243
6((((((π × [Diameter dalam paip: 45.6 mm]) × [Diameter dalam paip: 45.6 mm]) × [Panjang paip: 80 m]) ÷ 4000) ÷ [Aliran produk: 4320 L/h]) × 60)
((((((π × 45.6) × 45.6) × 80) ÷ 4000) ÷ 4320) × 60)
1.814584

Gunakan beza untuk mengenal pasti keadaan serentak yang memerlukan bukti. Minta pembekal menyemak gabungan, andaian tetap dan kelulusan sebelum mengubah peralatan. Kiraan ini tidak menentukan penerimaan, julat selamat atau pengeluaran terjamin.

Muat turun lembaran CSV

Isi padu air dalam paip produk

Pilih langkah perancangan seterusnya

Asingkan bekalan air, keperluan bilasan, ukuran isi dan ujian penutup. Simpan kaedah pensampelan serta julat penerimaan bersama hasilnya.

Hubungkan tugas ini dengan pelan keseluruhan talian

Panduan berkaitan

Mr Kcal · Allot Tech (Suzhou) Co., Ltd.

Allot Tech Project Desk

Minta semakan skop kilang

Tetapkan produk, pembungkusan, kapasiti, bangunan dan tanggungjawab sebelum membandingkan mesin atau meminta harga talian lengkap.